Haber

Mozambik’te Seçim Sonuçlarına İtiraz Gösterileri: 70 Gözaltı

Mozambik’te 11 Ekim’de yapılan yerel seçim sonuçlarına itiraz eden muhaliflerin düzenlediği gösterilerde 70 kişi gözaltına alındı.

İktidar partisi Mozambik Kurtuluş Cephesi’nin (Frelimo) 65 belediyeden 64’ünü kazandığının açıklanmasının ardından 27 Ekim’den bu yana çok sayıda muhalif sokaklara döküldü.

Başkent Maputo, Nampula ve Nacala’da sokaklara çıkan muhalif Mozambik Ulusal Direniş Hareketi (Renamo) destekçilerine polis biber gazıyla müdahale etti.

Ulusal basında yer alan haberlere göre polis, olaylarda çok sayıda kişinin yaralandığını, 70 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Mozambik Ulusal Seçim Komisyonu 26 Ekim’de iktidardaki Frelimo’nun Beira şehri dışındaki tüm şehirleri kazandığını duyurdu.

Seçimlerde hile yapıldığını iddia eden Renamo, seçim öncesinde 8 ili yönetiyordu.

Beira, ülkeyi 1975’ten bu yana tek başına yöneten iktidar partisinin kaybettiği tek şehir oldu. Beira’yı muhalefetteki Mozambik Demokratik Hareketi’nin adayı kazandı.

Portekiz’den bağımsızlığın ardından Renamo ile Frelimo arasında bir iç savaş çıktı. Renamo barış anlaşmasının ardından silahlarını bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu